Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Предговор
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
няма

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
trooper (2014 г.)

Издание:

Петър Берон. Пет месеца в Нова Гвинея

Българска. Първо издание

Редакционна колегия: Симеон Недялков, Николай Йовчев, Николай Георгиев, Николай Хайтов, Елка Константинова

Водещ редактор: Емил Кръстев

Рецензент: Мартин Франц Гловня

Редактор: Виолета Ивановска

Библиотечно оформление: Жеко Алексиев

Художник на корицата: Текла Алексиева

Художник на илюстрациите: Мария Ангелова

Художник-редактор: Петър Кръстев

Технически редактор: Анна Михова

Коректор: Емилия Вутова

Държавно издателство „Земиздат“, София, 1986

 

Дадена за набор на 14. VII. 1986 г.

Подписана за печат на 12. XII. 1986 г.

Излязла от печат на 19. XII. 1986 г.

Формат 84/108/32. Печатни коли 11 + 1. Издателски коли 9,24 + 0,84. УИК 8,86 + 0,95. Тираж 8500 + 100 Поръчка на издателството № 327/86

Цена 0,91 лв.

История

  1. — Добавяне

Едва ли ще мога да скрия пристрастието си към тази книга — много преди да бъде написана, тя ми беше разказана (не само на мен, разбира се, а и на неколцина от другарите). Оттогава много от разказите на Пети се изнизаха, много истории и приключения се наложиха, но не прохождаше книгата, препъвана от новите маршрути, от новите задачи. Той продължаваше своите скитания — къде по Африка, къде по Андите, къде връз Хималаите, кога сам, кога с Кинчето, а на два пъти и с експедиции. Да не бях виждал купищата папки, да не знаех за камарата от сандъци с епруветки, да не притежавах писма и обещания — бих се примирил някак, но папките, които продължаваха да задръстват хола, отлагаха книгата. И докато я отлагаха, Петър Берон — вече на 46 г., направи най-задъханото десетилетие на живота си.

Ние, българите, не сме имали и нямаме пътешественик, равен на Петър Берон. Така дойде, че имах правото и случая да бъда сред изпращачите на почти всички мъже, които, жадни и нетърпеливи, бързаха да изнесат знамето ни към хоризонта, за да го въздигнат. През тези последни десет години кому ли не съм казвал „довиждане“ и „добре дошъл“, кому ли? Но сред този изключително силен екип от пътешественици и търсачи Петър Берон, приятелят ми Пети, е най-яркото единство на сила и знания. От тези скитания той нито веднъж, буквално нито веднъж не си донесе „интересна“ дрешка, но колко от експонатите на Природонаучния ни музей са донесени, довлечени, домъкнати от Пети! И какво богатство, пак така домъкнато, докарано от него, е раздадено и на наши, и на чужди учени за проучвания и публикации. Има една историйка, която би напълнила цяла книжка, но тук ще си позволя да я преразкажа в два-три реда, защото я намирам за твърде негова. С един „Москвич“ Пети, Кинчето и Владко пристигат на нигерийско-камерунската граница. На граничари и митничари им хрумва да върнат пътешествениците — сиреч, не сте за Камерун, одърпани хора. Но, горките, те просто не са и подозирали с кого си имат работа. Оглежда Пети „ничията земя“, настанява се в зданието на митницата, вади примуса и сечивата и започва да лови и да дере прилепи. Да, пред очите на камерунската гранична стража са одрани и описани маса прилепи. Потърпели хората ден, два, три, кому прилошало, кому опротивяло, но той нямал сякаш никакво желание да прекъсне работата си. Храна имал, семейството, т.е. най-верните помощници — край него, прилепи и буболечки — колкото искаш. Онези отсреща, по-скоро за да се спасят, нежели от милост, вдигнали бариерата пред одърпания доктор.

Вече повече от 30 години Пегьр Берон броди по неизбродимата земя с раница на рамо. Пръв сред едно щастливо поколение от зоолози и спелеолози, което още не се е наситило на нашата „малка“ земя, а пътищата по света никога няма да му стигнат. Сред тази дружина, която се отличава от предците си със силни, чисто спортни качества и умения, естествено е някак Петър да бъде най-ярката фигура. Събитие е сред нас високата ерудиция да намери у един човек силна, метална воля и спортна ярост с олимпийска мярка. Добавям към това, доскоро като слушател, а вече и като читател, неоспоримото разказваческо умение, големия публицистичен талант и прецизното чувство за хумор. Не мога да продължа, ако не изтъкна смелостта на този учен (а той ще ме поправи — ината) и неговата нежна, но и яростна любов към родната земя, към България. Току-що написал тези думи, а паметта ме връща години назад, когато Петър вече държеше в джоба си визата за Нигерия. Предстоеше му живот сред савана и джунгла, предстоеше му дълго отсъствие и ние двамата заедно с Кинка и Детелина решихме да заминем за някой и друг ден в Родопите — да заминем, за да се запечатат в очните дъна ония наши си поляни и бърчини, без които хлябът горчи и водата съхне. Разнежен и настръхнал, Пети опипваше необгледната планина дол по дол и рид по рид, говореше, не, диплеше словото си в ритъма на планината, защото така по-жилава става паметта, радваше се едва ли не на всеки храст и плет. Споходихме, разбира се, и Димитър Райчев, бащата на Чепеларската спелеоложка дружина, а после, даже и в писмата си, Пети сънуваше сред пъстроезичната тишина на джунглата, сънуваше на 300 км от последния човешки заслон зелената, кротка и милостива тишина на Родопите.

Преди много години с Ясен Антов, Таньо Мичев и Петър Андонов притъкмихме край входа на Лакатнишката пещера „Темната дупка“ барелеф на художника Александър Денков. Време е вече край барелефа на Сашо да притъкмим и барелефа на Петър Трантеев. Те се обичаха много, а и за двамата тази пещера е първа. Първа е тя и за много от другарите ни, които имаха огромното щастие години, години наред да бъдат край тези големи мъже, така плътно допълвани от Николай Боев. Николай беше даскалът по зоология и по какво ли не още, Петър бе водачът низ „черните дупки“, а Сашо прецеждаше през бавната си усмивка волностите на мисълта, духа и скръбта. Под крилата на тези орли растеше дружината на зоолозите прониквачи и строители, сред които стърчеше Петър Берон. Какъв голям шанс за онези трудни години, когато подготовката за всяко пътуване бе истинско приключение и когато мечтаехме за пътища, та били те „и на пирати“…

Сега е вече почти невъзможно да пресметнем пътищата, но е гордо, че нито един от тях не е пиратски. Може да са изтръгнати, може да са издраскани, да са отгладувани и отсънувани, но доблестни са тези пътища по морета и океани, по савани и джунгли, по зъбери и вечни ледове, из подземни усои и по недокоснати била. Петър Берон е един от техните първостроители: той се спусна до дъното на една от най-дълбоките земни пропасти, скита сам, а след това и с експедиция по Хималаите, преброди Африка и живя сред Африка, след като беше кръстосвал с раница на гръб Европа и близката Азия, осъмва и замръква из дебрите на Латинска Америка, картира пещери в Куба и живя като търсач и изследовател сред „другите“ хора на Нова Гвинея. Вярно е, че с яхта и с подводница не е пътувал, но защо са идните години! Усмихвам се — не е, защото не е понечил. И се сещам за папките в хола. Една от тях вече е преместена настрани — една грижа по-малко — ще рече Пети, който все още като че ли не е толкова загрижен за ненаписаното, колкото за невидяното, за непроученото. Даже книгата, пред която стоим, се сърди на това. И обещава, ако не друго, поне завръщане сред папуасите…

Винаги ли един предговор трябва да тълкува и да оценява книгата пред себе си — питам се, но знам отговора. Радвам се, горд съм, че имаме тази поучителна, мъжка книга, написана като че ли в една нощ, за да има в нея и ум, и сърце, за да говори тихо, но усмихнато, за да помни автора си.

Димитър Езекиев

Край