Читателски коментари (за „Трима с магаре из Рила “ от Асен Г. Христофоров)

  • 1. der Vogel (9 април 2012 в 22:36), оценка: 6 от 6

    Интересен край. Много е показателен монолога за магаренцето.

    Ценното в книгата, според мен, е че показва, че 60 години цензура в литературата практически няма-с лека ръка се показва, как вездесъщото практическо прилагане на идеализма бива разбито. Обществото, в което са тримата приятели, е отворено, в сравнение с мракобесната стагнация, която се преписва на времето.

    Отлична книга, поради хвърлената от днешна гледна точка светлина за социалистическото време.

    • 2. ИСТИНАТА ЩЕ ВИ НАПРАВИ СВОБОДНИ (30 ноември 2013 в 18:01)

      Социализма е е бил до 1968ма. Тогава са се уплашили — елита и децата им, че Маркс наистина предполага и изисква равенство, като уплахата им е от Пражката пролет и културната революция при китайците. Марксизма е за равенство, Тошо, Мирчо, Андрейчо .. и целият елит не щат децата им да са изместени от талантливите, и презират равенството, което е смърт за елитаризма им — ленинизма. Мао доразвива тази идея и стига до извода, според който в преходния период между събарянето на капитализма и окончателното въвеждане на комунистическото общество именно комунистическата партия и нейните кадри, функционери започват да играят ролята на буржоазия, която има интерес от възстановяване на капиталистическото общество.

      И в последната глава Оруел казва че свинете се превръщат в буржоазия, и всички буржоазии се обединяват срещу пролетариата. Велик е Оруел.

      Социализма е за развитие на всеки индивид. Дясното е изгодата, а лявото е подпомагането. Трябвало е всичко да се развие да крайна степен — жилище за всеки, обзаведено и ново, най-добри и удобни дрехи, почивка и екскурзии за всеки, гурме храна за всеки, и всичко което ще освободи човека от низки мисли и идеи — за да изчезне враждата и престъпността.

  • 3. Stas Kirov (16 април 2014 в 00:25), оценка: 4 от 6

    Има нещо вярно в по-горе казаното, и то не малко …

    А авторът е наистина една приятна изненада. Съжалявам, че не бях чел нищо от него, но поправям грешката си с удоволствие!

  • 4. Deval (26 февруари 2021 в 21:12)

    Христофоров е бивш иконимист, повлиян от австрийската школа. След 44 е бил в трудови лагери като политически неудобен. След средата на петдесетте е свободен, но не може да се занимава с икономика. Става писател.

    Изобщо не му е било лесно в онзи период.

  • 5. metalroach (28 декември 2022 в 21:10)

    Интересна книжка. По забавен начин представя вътрешните проблеми, през които преминава човек, а и тяхното външно отражение. Но дори и само заради подгледа отвътре към едни отминали времена си заслужава човек да я прочете. А за любителите на приключенията — маршрутът на магарето из Рила все още е предизвикателство ;)

Само регистрирани потребители могат да дават коментари.