Ернст Толер (автор)

Биография

По-долу е показана статията за Ернст Толер от свободната енциклопедия Уикипедия, която може да се допълва и подобрява от своите читатели. Текстовото й съдържание се разпространява при условията на лиценза „Криейтив Комънс Признание — Споделяне на споделеното 3.0.

[±]
Ернст Толер
Ernst Toller
Роден1 декември 1893 г.
Починал22 май 1939 г. (45 г.)
Професияпоет, драматург, революционер
Националност Германия
Направлениеекспресионизъм
Политика
Убежденияантифашизъм, пацифист
Баварска съветска република
ръководител
Уебсайт
Ернст Толер в Общомедия

Ернст Толер (на немски: Ernst Toller) е немски политически деец от еврейски произход с революционни възгледи. Поет, драматург, революционер, антифашист, оглавил Баварската съветска република, той е една от най-ярките фигури на експресионизма.

Биография

Произхожда от полско еврейско семейство на търговци. Избухването на Първата световна война го заварва във Франция, където учи в Гренобълския университет. Заема антивоенни (пацифистки) позиции по време на войната, за което е обвинен в предателство и изпратен във военен затвор, като за малко се лекува в психиатрична клиника.

След излизането си от затвора през 1918 г. заминава за Мюнхен, където осъществява връзка с Курт Айзнер за организирането на работническо-войнишките бунтове по време на т.нар. Ноемврийската революция. След убийството на Айзнер, въпреки 24-годишната си възраст, заедно с поета-философ Ерих Мюзам, анархиста Густав Ландауер и руския поданик Евгений Левин обявява създаването на Баварска съветска република. По това време в Берлин е разбито Спартакисткото въстание ръководено от Карл Либкнехт и Роза Люксембург. Ръководителите на въстанието са разстреляни, а Берлин не признава съветската република и изпраща войски в Бавария. След тежки и кръвопролитни боеве в рамките на месец въстанието е потушено, и Ернст Толер предвид безнадеждното положение на въстаниците предлага встъпването в преговори с правителството за капитулация, но предвид отказа на въстаниците от такава стъпка той отстъпва командването и встъпва в редиците на червеноармейците като обикновен войник на Червената армия.

Ернст Толер по време на лишаването му от свобода в затвора Нидершьонфелд (началото на 20-те години)

След потушаването на въстанието се укрива, за което помага приятелят му Райнер Мария Рилке, но е открит и изпратен за 5 години в затвора.

През 1925 г. излиза на свобода, но не остава доволен от Ваймарска Германия. През 1926 и 1934 посещава Съветския съюз, а през 1930 осъществява пътуване и до Америка, Индия, Палестина. Очарован от съветския строй той посещава на страната на победилия социализъм и бъдещ комунизъм книгата си „Отвътре и отвън“.

След пожара в Райхстага берлинският му апартамент е обискиран от Гестапо, но Толер предвидливо е заминал предварително за Швейцария; въпреки това в ръцете на тайната полиция попада личният му архив. От Швейцария през Франция се прехвърля в Съединените щати, където продължава антифашистките си творчески изяви, включително пишейки сценарии за „Метро Голдуин Майер“. Подкрепя републиканците в гражданската война в Испания, като се опитва да спечели за каузата им конгресмени и президента Франклин Рузвелт.

Постепенно изпада в депресия, тъй като братът и сестрата на Толер попадат в концентрационен лагер в Германия, а Франсиско Франко триумфира в Испания, поради и което решава да се обеси в хотелската си стая в „Мейфлауър“ в Ню Йорк.

В памет на писателя през 1993 г. е учредена литературната награда Ернст Толер.

Творчество

Фриц Кортнер в сцена от Die Wandlung, поставена в театър Die Tribüne в Берлин, 30 септември 1919 г.
  • Die Wandlung, драма, 1919
  • Masse Mensch драма, 1920, първи вариант – октомври 1919, (online в Projekt Gutenberg-DE)
  • Die Maschinenstürmer, драма, 1922
  • Hinkemann, трагедия, 1923
  • Der entfesselte Wotan, комедия, 1923
  • Das Schwalbenbuch, Neue durchges. Auflage. Gustav Kiepenheuer, Weimar 1924
  • Hoppla, wir leben!, драма, 1927 (online в Projekt Gutenberg-DE)
  • Justiz. Erlebnisse, 1927
  • Quer Durch, 1930
  • Feuer aus den Kesseln, 1930 (online в Projekt Gutenberg-DE)
  • Die blinde Göttin, 1933
  • Eine Jugend in Deutschland, автобиография, Querido, Amsterdam 1933. (online в Projekt Gutenberg-DE)
  • Nie wieder Friede (No more Peace), комедия, 1934
  • Briefe aus dem Gefängnis, 1935
  • Pastor Hall, драма, 1939

Вижте също

Външни препратки

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Толлер, Эрнст“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​