За сюжет на своя роман „Островът“ Робер Мерл е използувал действително събитие от миналото: бунта на екипажа на английския кораб „Баунти“ по време на пътуване в открито море, предизвикан от жестокостите на корабния капитан.
Част от екипажа, заедно с неколцина туземци от остров Таити, се заселват на едно съвършено неизвестно и пусто островче сред океана, за да избягнат санкциите на английските морски власти. Там бели и тъмнокожи трябва да организират съвместния си живот. Но проблемите на съжителството събуждат у белите силно расово чувство и алчни инстинкти — повод за жестоката борба, която се развихря на островчето.
Романът е изпъстрен със силни моменти, предадени с голямо напрежение. Описанията на хората, събитията и природата са необикновено пластични, наситени с особената поезия на топлите южни морета. Но авторът не се задоволява само с художественото претворяване на събития и случки — той ни изправя пред суровия проблем на расизма с всички негови злини и убедително ни сочи дълга да им се противопоставим, да възприемем хуманното разрешение за добро съжителство между всички хора, което е и заключителният вик на последните останали живи на самотния остров.
Книгата получи високата литературна награда „Фратерните“.
Информация
Издание:
Робер Мерл, Островът
Издателство на националния съвет на Отечествения фронт, София, 1966
Превела от френски: Невяна Розева
Редактор: Г. Чакъров
Художник: Б. Ангелушев
Художествен редактор: Цв. Костуркова
Технически редактор: Н. Панайотов
Коректор: А. Василева
Дадена за набор на 21. I. 1966 г.
Подписана за печат на 30. III. 1966 г.
Печатни коли 32, Издателски коли 24,32
Формат 1/32 от 84/108, Тираж 18/100
Поръчка №128, Цена 1.52 лв.
Подвързия ДПК „Димитър Благоев“.
Печатница на Националния съвет на Отечествения фронт
Robert Merle, L’ile
Editions Gallimard Paris, 1962
История
- — Добавяне