Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Ъплифт (5)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Infinity’s Shore, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
4 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и начална корекция
NomaD (2019 г.)
Допълнителна корекция
sir_Ivanhoe (2019 г.)

Издание:

Автор: Дейвид Брин

Заглавие: Брегът на вечността

Преводач: Крум Бъчваров

Година на превод: 1998

Издание: първо

Издател: ИК „Бард“ ООД

Град на издателя: София

Година на издаване: 1998

Тип: роман

Националност: американска

Редактор: Иван Тотоманов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/1102

История

  1. — Добавяне

Трета част

Щом някой продължителен епизод на колонизация най-после завърши, вулканичното рециклиране е сред най-често използваните методи за освобождаване от отпадъчни продукти на жив свят. Там, където естествените тектонични цикли осигуряват огромна привличаща мощ, конвекционните процеси на планетата могат да стопят и смесят елементите, някога изграждали оръдията и устройствата на цивилизацията. По този начин материалите, които иначе могат да се окажат отровни за новопоявилите се видове, се пречистват от угарната среда и светът потъва в задължителен период на сън.

Какво става после с тези материали зависи от процесите в планетната мантия, които са специфични за всеки свят. Някои конвекционни системи превръщат стопеното вещество в рудни залежи. В други случаи то се размива от подпочвени води и стимулира освобождаване на огромни количества магма. Възможни са и внезапни отделяния на вулканичен прах, който за кратко покрива планетата и по-късно може да се открие в металните съставки на тънки седиментни пластове.

Всеки от тези процеси може да доведе до смущения на местната биосфера и до изчезването на отделни видове. Предизвиканото плодородие обаче обикновено се оказва достатъчно полезно, за да компенсира това, като насърчи развитието на нови предразумни раси…

„Наръчник по галактография за невежи вълконски земянити“, специално издание на Библиотечния институт, на Петте галактики, частично покриващо задължението от 35-а година ЕС, година 42 ЕС